Zalety wózków teleskopowych i ich przemysłowe wykorzystanie.

Wiele firm w normalnym trybie funkcjonowania musi korzystać z różnego rodzaju urządzeń typu wózki widłowe. Jednym z rodzajów cenionych wózków wykorzystywanych w zakresie logistyki magazynowej przedsiębiorstw są tak zwane wózki teleskopowe. Zalety wózków teleskopowych to przede wszystkim duża wszechstronność jako efekt umieszczenia zasięgu z przodu, hydrauliczne szybkozłącza umożliwiające szybkie przezbrojenie, możliwość obrotu osprzętu o 111 stopni, wysoki udźwig dla jednostronnego załadunku, napęd na 4 koła.

Dodatkowe zalety wózków teleskopowych: najnowszych modeli to oczywiście niewielkie gabaryty, jeśli chodzi o długość i szerokość wózka, co pozwala na pracę w ciasnych miejscach w których zwykłe wózki się nie zmieszczą. Ich wykorzystanie przemysłowe polega nie tylko na możliwości podnoszenie i przewożenia dużych ciężarów, ale także na pomocy w zakresie umieszczania niebezpiecznych ładunków na taśmociągach, czy wkładaniu niebezpiecznych materiałów do palenisk. Ważna jest także, w odniesieniu do wykorzystania w przemyśle, ich bardzo duża ekonomiczność, ponieważ jeden taki wózek może wykonać pracę, jaką do tej pory wykonywały dwa, trzy urządzenia.

Magazynowanie to proces logistyczny wymagający odpowiedniego współdziałania wielu elementów całego procesu w zakresie gospodarki magazynowej. Trudno sobie wyobrazić nowoczesny magazyn bez udziały sprzętu typu wózki widłowe, widlaki, czy właśnie wózki teleskopowe. Zwłaszcza w przypadku zakładów przemysłowych brak takich urządzeń miałby znaczący wpływ na wydajność pracy oraz bezpieczeństwo pracowników.