Podnośniki nożycowe

Podnośniki nożycowe - niezastąpione urządzenie w dużym magazynie czy na budowie.

Jak dostać się na ostatnią, najwyższą półkę w magazynie? Oczywiście można użyć drabiny lub wybudować sobie rusztowanie. Owszem, tylko że na drabinę nie wdrapiemy się na wysokość kilku lub nawet kilkunastu metrów z towarem w pudełkach, a rusztowanie raczej ciężko co chwilę przestawiać w różne miejsca. Dlatego też do zastosowań zarówno magazynowych, jak i budowlanych coraz częściej korzysta się z podnośników.

W zależności od zastosowania, można rozróżnić kilka podstawowych typów podnośników: samojezdne podnośniki nożycowe, wózki teleskopowe a nawet żurawie gąsienicowe czy widlaki. Samojezdne podnośniki nożycowe wyposażone są w platformę towarową lub osobową (ewentualnie towarowo-osobową) unoszoną do góry za pomocą mechanizmu hydraulicznego. Samojezdna platforma wyposażona jest w silnik elektryczny lub spalinowy w zależności od środowiska w jakim pracuje podnośnik. Jeśli jest to otwarty, zewnętrzny teren, podnośnik wyposażony jest zazwyczaj w silnik spalinowy o większej mocy. Natomiast w przypadku, gdy podnośnik pracuje wewnątrz pomieszczeń na płaskiej i twardej nawierzchni, wyposażony jest przeważnie w silnik elektryczny. Silniki zastosowane w podnośnikach pozwalają na przemieszczanie się z prędkością maksymalną około 5 km/h.

Oczywiście najważniejszą, wymaganą cechą podnośnika jest jego zasięg pionowy. W przypadku podnośników spalinowych, zasięg pionowy wacha się między wysokością około 9 metrów w przypadku podstawowych modeli do nawet przeszło 40 metrów w przypadku modeli najbardziej zaawansowanych. Jeśli chodzi o modele elektryczne, ich możliwości „wysokościowe” są nieco bardziej ograniczone, z drugiej jednak strony, ciężko spotkać magazyny, które mają wysokość wieżowca. Wysokość robocza podnośnika elektrycznego mieści się w przedziale między 12 a nawet 25 metrów, oczywiście wszystko zależy od modelu danego podnośnika.

Wózki teleskopowe, podobnie jak podnośniki nożycowe, wyposażone są w platformę osobowo-towarową, jednak mechanizm jej unoszenia jest zupełnie inny. Urządzenie wyposażone jest w teleskopowy wysięgnik. Na końcu tego wysięgnika znajduje się platforma, która może być przemieszczana zarówno w pionie jak i w poziomie. Maszyny najwyższej jakości wyposażone są w całkowicie stalowy wysięgnik o trójkątnym kształcie.

Akumulatory, części zamienne.